W ramach współpracy Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego z Wydziałem Chemicznym Politechniki Wrocławskiej oraz Akademickim Liceum Ogólnokształcącym PWr uczniowie ALO byli uczestnikami Ogólnopolskich warsztatów chemicznych Oscylacje 2.0. Warsztaty odbyły się 13 marca w formie hybrydowej pomiędzy ośrodkami akademickimi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Politechniki Wrocławskiej. Organizatorem warsztatów był dr hab. inż. Jacek Nycz, prof. UŚ, Przewodniczący Oddziału Katowickiego PTChem. Organizację warsztatów na Wydziale Chemicznym PWr koordynowała dr inż. Iwona Rutkowska, Pełnomocnik Dziekana ds. kontaktów ze szkołami.

Uczniowie ALO pod opieką nauczyciela Pani dr inż. Kingi Radwan-Olszewskiej prowadzili eksperymenty w laboratorium Wydziału Chemicznego PWr. Wykonali niezwykle efektowne wizualnie reakcje oscylacyjne Biełousowa-Żabotyńskiego oraz Briggsa-Rauschera. Ponadto Pani dr Radwan zademonstrowała przemianę o wdzięcznej nazwie „pulsujące serce rtęciowe”. Z pewnością dynamiczna samoorganizacja w chemii i reakcje oscylacyjne zainspirowały naszych licealistów do dalszego poznawania magicznego świata chemii.