Search

SPOTKANIE Z CHEMIĄ WE WROCŁAWIU
60. Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego
Sekcja Dydaktyki Chemii
Wrocław, 17.09 – 21.09.2017

  1. Czas i miejsce obrad Sekcji:       18.09 – 21.09.2017 (4 dni)
                                                                  Politechnika Wrocławska, bud. A-3, sala 220
    1. Ogólna liczba uczestników:       59 osób
      Ogólna liczba:
      1. wykładów:        6
      2. komunikatów: 5
  2. posterów:          12
  3. Program obrad:

I dzień – 18.09.2017

  • Uroczyste otwarcie i powitanie uczestników
  • Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego pt. „Wykorzystanie dorobku naukowego Marii Skłodowskiej-Curie”
  • Wykłady plenarne
  • Forum dyskusyjne „Spójność jakości kształcenia w nauczaniu chemii”.

II dzień – 19.09.2017

  • Warsztaty edukacyjne w plenerze – rejs statkiem po Odrze
    • Warsztaty badawcze z chemii i fizyki
    • Zwiedzanie Wrocławia z rzeki Odry (urządzenia hydrologiczne, zabytki Wrocławia)
    • Wykłady i komunikaty sekcyjne
    • Sesja posterowa

III dzień – 20.09.2017

                               Wycieczka dydaktyczna do Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy

IV dzień – 21.09.2017

               Wręczenie Medali im. Z. Matysikowej dla Nauczycieli Liceów Ogólnokształcących

  1. Imprezy towarzyszące:
    1. Kolacja koleżeńska dla uczestników Zjazdu 17.09.2017; Tawerna, Wybrzeże Wyspiańskiego
  2. Wystawa osiągnięć projektu „Młody Chemik Eksperymentuje” z okazji jubileuszu jego 30. Edycji
  3. Koncert w Kościele Uniwersyteckim
  4. Spotkanie koleżeńskie członków Sekcji Dydaktyki Chemii w „Starym Klasztorze” we Wrocławiu
  5. Bankiet w strefie VIP na Stadionie Miejskim we Wrocławiu
  6. Koncert w Narodowym Forum Muzyki

60. Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego odbywający się w tym roku we Wrocławiu, stanowił doniosłe wydarzenie naukowe, które szerokim echem odbiło się w kraju i za granicą. Hasłem wiodącym tegorocznej konferencji była „Chemia w mieście spotkań”. Obecność na Zjeździe światowej sławy chemików zajmujących się zagadnieniami z różnych obszarów tej nauki i wygłoszone przez nich wykłady uświetniły i nadały wysoką rangę temu naukowemu przedsięwzięciu.

Obrady Sekcji Dydaktyki Chemii, w których udział wzięli tak doświadczeni dydaktycy jak: H. Gulińska, R.M. Janiuk, I. Maciejewska, W. Anusiak oraz przedstawiciele władz uczelnianych i samorządowych były okazją do dyskusji nt. kształcenia chemicznego na różnych poziomach edukacji.

Podczas obrad, na podstawie własnego doświadczenia, można było również podzielić się dobrą praktyką nauczania chemii, wymienić uwagi i spostrzeżenia w opanowaniu najlepszych i najbardziej efektywnych sposobów uczenia się i studiowania.

Organizatorzy obrad Sekcji Dydaktyki Chemii, w celu motywowania uczniów i rozbudzania ich pasji do nauk przyrodniczych, zaprezentowali różne formy pracy z uczniem. Podczas warsztatów edukacyjnych w plenerze pokazano m.in. możliwość zastosowania wiedzy chemicznej w życiu codziennym, umiejętność projektowania eksperymentów w warunkach pozaszkolnych oraz integracji międzyprzedmiotowej.

Jednym z istotnych celów spotkania dydaktyków i nauczycieli chemii było zwrócenie uwagi na to, jak ważne może być zacieśnienie więzi społecznych na przykładzie współpracy szkół z władzami samorządowymi, lokalnym biznesem, uczelnią wyższą, organizacjami pożytku publicznego w nieformalnej edukacji chemicznej i proekologicznej.

Trafnym posunięciem było zaplanowanie terminu obrad Sekcji na początek Zjazdu, co sprawiło, że wymiana poglądów i doświadczeń w kuluarach oraz na spotkaniach towarzyskich odbywała się w spokojnej i miłej atmosferze.

Dużo uwagi poświecono kształceniu nauczycieli, których rolą jest przygotowanie uczniów do twórczego rozwiazywania problemów oraz motywowania ich do podjęcia studiów i pracy badawczej. Podkreślono niestety zbyt niskie przygotowanie młodych nauczycieli do pracy z młodzieżą.

Spotkanie z chemią we Wrocławiu miało charakter wielowymiarowy. Było okazją do utrwalania przyjaźni, zwiedzania i podziwiania zabytków oraz nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, a także możliwością uczestnictwa w licznych imprezach kulturalnych.

Mamy nadzieję, że Wrocław – miasto spotkań i tygiel kultury, okazało się przyjaznym i gościnnym gospodarzem oraz spełniło oczekiwania uczestników Zjazdu, którzy wywieźli z Wrocławia ciekawe doznania i pozytywne wrażenia nie tylko naukowe, ale także towarzyskie.

Krystyna Gans

Przewodnicząca Sekcji Dydaktyki Chemii
Wrocławskiego Oddziału PTCh